Hafızamızı Nasıl Güçlendiririz?

20 Aralık 2020 0 Yazar: Editör

1900’de Deneysel Psikoloji alanında uzman psikolog Georg Elias Muller, gerçekleştirdiği bir deneyle yeni bir şey öğrendikten sonra dinlenmenin hatırlamaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

2010 yılında New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, daha sonra hatırlamayı sağlayacak yeni sinir bağlantılarının oluşup güçlenmesinin yalnızca uyku sırasında olmadığı, uyanıkken dinlenme anında da benzer sinirsel aktivitelerin olduğu görülmüş.

Uzmanlara göre, hiçbir dikkat dağıtıcı unsur olmadan, gün içinde 10-15 dakikalık düzenli dinlenme molaları vermenin, yeni öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlanmasını kolaylaştırdığı belirtiliyor.

Daha iyi hatırlamak için; Öğrendiğiniz bilgiyi hatırlamaya çalışmak için hafızanızı zorlayın. Bu sadece okuma yapmaktan çok daha etkili bir hatırlama sağlayacaktır.

Daha iyi hatırlamak için; Öğrendiğiniz bilgiyi birkaç hafta sonra unutmak üzereyken yeniden gözden geçirin. Böylece bilginin kalıcılığı artacaktır.

Daha iyi hatırlamak için; Öğrendiğiniz bilginin kalıcı olması için hafıza güçlendirme ve bilgiyi pekiştirme aktiviteleri yapın. Bu aktiviteler etkili öğrenmeyi destekleyecektir.