Yeterince zamanımız var mı?

27 Ocak 2021 0 Yazar: Editör

Her şeye yeterince yetişebiliyor muyuz?

Etkili ve verimli zaman yönetimi için yapabileceğimiz 8 ipucu bugün blogumuzda:

Neler yapabiliriz?

1. Yapılacaklar listesi oluşturun.

Odaklanmayı sağlayabilmek ve neler başardığınızı, çalışmanın geriye kalanını görebilmek için güzel bir motivasyon kaynağı oluşturmanızı sağlayabilir.

2. Benzer görevleri bir araya toplayın.

İlgili işlerinizi bir araya toplayın. Örneğin, gün boyunca e-postalarınızı ve telefon görüşmelerinizi yanıtlamak yerine, bu görevleri yerine getirmek için belirli bir zaman planlayabilirsiniz.

3. Her görev veya planlama için bir zaman sınırı belirleyin.

Her bir planlama ya da yapılacaklar için bir zaman sınırı belirleme dikkat dağınıklığının ve ertelemenin önünde geçebilir. 

4. Kendiniz için bir zaman kontrol formu oluşturun.

Zaman yönetiminden bahsederken atmamız gereken ilk adım, zamanınızın gerçekte nereye gittiğini bulmaktır. Örneğin, e-postalar için yalnızca 30 dakika harcadığınızı düşünebilirsiniz, ancak gerçekte bu görev günün bir saatinden fazla bir zamanınızı alıyor mu?

5. Gerekirse görev paylaşımı ve yetkilendirme yapın.

İş yükünüzü azalttığı için oldukça zaman kazandırır; daha önemli görevlere daha fazla zaman harcamak veya daha çok zaman gerektiren işler için daha fazla zaman ayırabilirsiniz. 

6. Yarım kalan işleri tamamlayın.

Yarım kalan işlerim üstesinden gelmenin en iyi yolu bir işe/projeye odaklanmak ve diğer her şeyi tamamlayabilmek için önemli bir zaman dilimi ayırmaktır.

7. 80-20 kuralını uygulayın.

Pareto İlkesi olarakta bilinen bu kurala göre, sonuçların %80’inin harcanan çabanın %20’sinden geldiği şeklinde uygulanmaktadır.

8. Bekleme ve ertelemeler ile zaman kaybetmeyin.

Beklemek durumunda olduğumuz zamanları artıya çevirebilecek fırsatları kullanabiliriz. Örneğin, bir bekleme salonunda otururken bir podcast dinleyebilir ya da bir iş planlaması için ön hazırlık yapabiliriz.