Online Öğrenmenin 10 Etkili Kuralı

9 Aralık 2020 0 Yazar: Editör

#1 Planlama: Verimli bir online eğitim ve gelişim tasarlamak için organize bir yaklaşımla ilerlemek gerekiyor.

#2 Seçicilik: Zamanınıza değer veren, ölçülebilir, nitelikli, değerlendirilebilir eğitime ulaşmak için ufak bir online araştırma yapmak size oldukça kolay bir şekilde seçiciliğinizi arttırmayı sağlıyor.

#3 Öğrenme Ortamı: Teşvik edici bir öğrenme ortamı yaratmak, ardı sıra gelebilecek  ve düzenli öğrenme yöntemlerini ve eğitimleri de beraberinde oluşturabilmeyi gerektiriyor.

#4 Okuma Yapma: Eğitime okuma pratiği ile hazırlanma, kişinin merak ve eğitim haritasını çıkarıp eğitimde merak edilen konuları soruya dönüştürebile açısından oldukça fayda sağlar.

#5 Öğrenme Pratiği: Test etme, ölçme, pratik yapabilme, öğrenilmesi gereken önemli noktaları çalışma, uygulama pratiği ile öğrenmeyi hızlandıracaktır.

#6 Değerlendirme: Veri analitiği ile birlikte yaygınlaşan eğitim ve deneyimle eğitim platformlarını değerlendirme imkanınız online öğrenme ile çok daha kolaylaşıyor.

#7 Avantajlar: Entegre edilebilen çevrim içi derslerin en önemli avantajları planlanabilir, kolay ve esnek olabilmeleridir.

#8 Bilgi: Uyarlanabilir eğitimlerde süreçler devam ediyor, bilgiye erişmek yalnızca bir adım  online uzaklığınızda kalıyor.

#9 Belge: Aldığınız online eğitim programlarının sonunda saatlik detayını gösteren ve yetkinliğinizi belgeleyen, geçerliliği belirgin olan ve kurumlara ispatlanabilir bir belgeye ihtiyacınız olacaktır.

#10 Gerçekçi Olma: Danışman ya da gerektiğinde mentor desteği alabilme, içsel motivasyonunuz, eğitimlerde kendi kendinizi yönetebilmeniz,  isteklerinizin farkında olmanız ve becerilerinizin farkında olmanız eğitim süreçlerinizi etkileyecektir.

Kaynak: researchgate.net/publication/231742882_Ten_Simple_Rules_for_Online_Learning