Çalışan bağlılığında ve iş gücü planlamasında denge önemlidir

Çalışan bağlılığında ve iş gücü planlamasında denge önemlidir

25 Şubat 2019 0 Yazar: Editör

İnsan Kaynakları Süreçlerine Dört Boyutlu Bakış Açısı

İşe alımdan başlayan, çalışanların geliştirilmesi ve desteklenmesine, iş gücü planlamasına kadar tüm İK uygulamaları çalışan bağlılığının yansımaları olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Sınırsız kaynak gibi görünen ‘insan’ faktörü, stratejik insan kaynakları uygulamalarıyla ve özellikle işe alımda -kritik pozisyonlarda- yetenek yönetiminin ancak iş gücü planlamasının doğru uygulanmasıyla verimlilik sağlayabilir.

‘İş gücü planlaması’nın, uzun vadede işe alım, bütçe, eğitim veya yetenek yönetimi gibi her bir insan kaynakları süreçlerini etkileyebilen ve katma değeri yüksek bir aşama olarak değerlendirilmesi önemli.

İnsan Kaynakları Süreçlerine 4 Boyutlu Bakış Açısının Kazandırılması Hangi Açılardan Önemli:

  • Çalışanların geliştirilmesi
  • İş yetkilendirmesinin ve iş yükünün iyileştirilmesi
  • Farklı bakış açılarına objektif ve şeffaf bir şekilde ulaşılabilmesi
  • Çalışanların desteklenmesi yoluyla çalışan bağlılığının arttırılması
  • İş analizleri ve iş metriklerinin doğru tespit edilmesi
  • Çalışan bağlılığı, çalışan deneyimi ve çalışan memnuniyeti arasındaki farkların doğru dengelenebilmesi
  • Performans ölçütlerinin de iş analizleri ve iş tanımlarıyla doğru entegrasyonu
  • Doğru iç iletişim ve doğru işte, doğru kaynakla doğru işe alım

İşe alım ile başlayan süreçte çalışan bağlılığının desteklenebilmesi için farklı maliyetler ve bütçeler gereklidir. Çalışanına yatırım yapan ve çalışan bağlılığını mutlulukla destekleyen şirketlerde bu denge ile çalışan memnuniyetinin de arttığı görülmektedir.

Ancak iyi kariyer olanakları ve iyi çalışma imkanlarının sunulduğu bir çalışma ortamı, her zaman çalışan bağlılığı yüksek olan bir kurum olunabileceği anlamına da gelmemektedir.

Doğru iç iletişim, önce çalışana yapılan yatırımla değere dönüşerek çalışan memnuniyetini, daha sonra da müşteri memnuniyeti ile stratejik iş planlamalarının sürdürülebilirliğini arttırabilmektedir.

#4BoyutluİK süreçleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için bizlere bilgi@4bakademi.com mail adresimizden ulaşabilirsiniz.