2025’e Kadar Değişecek Çalışma Yöntemleri

13 Ocak 2021 0 Yazar: Editör

2025’e Kadar Çalışma Yöntemlerimizdeki Değişim Nasıl Olacak?

Dört temel değişim ile önümüzdeki beş yıl içinde hayatımızda neler daha gerekli hale #gelecek ?

1.Remotopia: Evden Çalışma

Google, PayPal, Shopify, Siemens gibi birçok şirket uzun vadeli veya kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçtiklerini, hibrit çalışma sistemini deneyimlediklerini duyurmaya devam ediyor. Bu nedenle özellikle iletişim, empati ve esneklik gibi sosyal yeteneklere olan önemi gün geçtikçe artıyor.

2. Yeşil Yaka’lı Olmak

Değişen iklim şartları ve değişen iklim koşulları değişimi işaret ediyor. Dijital dönüşümle birlikte yeşil şirket sayısı artıyor. Yeşil yaka çalışan kavramı ise gün geçtikçe daha çok önem kazanıyor. Çevre dostu işler ve çalışma koşulları, iş yerleri değişimi yaşıyor.

3. Gig Ekonomisi

Serbest çalışma, beklenmedik zorluklara sağlayacak çevikliği yaratan şirket yapısı modeline ve uzaktan esnek çalışma isteyen çalışanlara farklı bir iş kültürü yapısını sunuyor. Gün geçtikçe de iş gücünün çalışanın saatlik ve proje bazlı iş dönüşümüne katkı sağlayacağı bir yapıya doğru gig ekonomisi büyüyerek devam ediyor. Gig ekonomisi 2020 sonrası daha fazla büyüyerek farklı çalışma kültürleri ile büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

4. Otomasyon ve Yapay Zeka ile Değişen iş Gücü Modelleri

E-ticaret, taşımacılık, lojistik faaliyetler gibi farklı iş gücü ve çalışma modellerinde sıklıkla karşımıza çıkacak olan otomasyon ve yapay zeka sistemleri ile değişen iş gücü süreçleri farklı hizmetleri karşımıza çıkarmaya devam ediyor.

Örneğin, otonom araçların kullanımı ve gelişmesi ile hava durumu ve diğer sürücülerin davranışlarını tahmin edebilen sensörlerin kullanılmaya başlanması ile birlikte güvenlik ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi farklı çalışma kültürlerinin ve değerlerin oluşumunun hızlanacağı da gözlemleniyor.

Kaynak: isingelecegi.com